پروژه: گزارش تلفیق مطالعات امکان‌سنجی فاز دوم توسعه مس سرچشمه، خاتون¬آباد و سونگون
کارفرما: شرکت ملی صنایع مس ایران
مشاور: آب و محیط خاورمیانه/ مهندسین مشاور مدیریت طرح معادن
دوره طراحی: تیر تا آذر ۱۳۸۵
خلاصه پروژه:
¬علاوه بر مطالعات جداگانه هر پروژه، امکان‌سنجی طرح های توسعه در استان کرمان و آذربایجان شرقی به طور مجموعه و سپس همه پروژه ها به طور یکجا به لحاظ اقتصادی و مالی بررسی شدند.

گزارش تلفیق مطالعات امکان‌سنجی فاز دوم توسعه مس سرچشمه، خاتون آباد و سونگون

نتایج: با فرض تلفیق ۸ پروژه در یک پروژه و با فرض دوران ساخت و راه¬اندازی ۴ ساله و دوران بهره‌برداری ۱۲ ساله، برآورد کل سرمایه مورد نیاز این طرح¬ها شامل هزینه¬های احداث، هزینه‌های قبل از احداث، بهره وام‌ها در دوره ساخت، و سرمایه در گردش مورد نیاز تولید بالغ بر۱۳٫۰۶۱ میلیارد ریال می¬باشد که پس از احداث و بهره¬برداری از این طرح¬ها سود خالصی حدود ۲۲۳۳ میلیارد ریال در سال مبنا (منظور سال سوم بهره¬برداری است که تولید ۱۰۰% خواهد شد) نصیب شرکت ملی صنایع مس ایران خواهدشد.
پارامترهای اقتصادی طرح نظیر ارزش خالص فعلی (NPV) و نرخ بازگشت سرمایه این طرح تلفیقی بسیار مناسب می¬باشند بطوریکه NPV این طرح با نرخ تنزیل ۱۹% بیش از ۱٫۱۴۸ میلیاردریال و IRR آن نیز ۲۱% می¬باشد به عبارتی دیگر بازگشت سرمایه نرمال طرح کمتر از ۸ سال– با احتساب دوره ساخت، خواهدبود. درصد تولید در نقطه سر به سر برای سال اول و سال مبنا به ترتیب در حدود ۷۱ و ۵۸ درصد می¬باشد.
لازم به ذکر است افزایش دوران بهره¬برداری از ۱۲ سال به ۱۵ سال باعث افزایش ۴۰ درصدی در NPV و حدوداً ٠.١ افزایش در IRR طرح خواهدشد. از طرفی دیگر افزایش زمان ساخت طرح به ۵ سال و در نظر گرفتن دوران بهره¬برداری ۱۵ ساله، منجر به کاهش ۹۰ درصدی در NPV و کاهش ۹ درصدی در IRR طرح خواهد شد.
برای رعایت ملاحظات زیست¬محیطی و کاهش آلودگی¬ها، مجموعه تولیدی چنان طراحی می‌شود که هیچگونه آلاینده¬ای از سیکل تولید آن وارد محیط¬زیست نشده و کلیه پساب‌ها تصفیه خواهد شد.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x