پروژه:

مطالعه پایه و طراحی انباشتگاه (سد) کارخانه فرآوری باطله معدن مس عباس‌آباد

کارفرما:

شرکت مس کاوان عباس‌آباد

مشاور:

شرکت مهندسین مشاور آب و محیط خاورمیانه

دوره طراحی:

۴ ماه از آذر ۹۸
خلاصه پروژه:
معدن مس عباس‌آباد به عنوان محدوده مطالعاتی در شمال‌شرق ایران در میانه راه شاهرود به سبزوار قرار دارد. مقدار باطله تولیدی۲۶۴۰ و آب مصرفی کارخانه ۲۴۲۰ متر مکعب در روز است. هم اکنون در این معدن باطله به صورت دوغاب رها شده و در پشت سد خاکی انباشت می‌شود. در این پروژه نخست مطالعات پایه انجام خواهد شد و سپس بر اساس نتایج مدل پایه، توده خشک یا سد باطله با در نظر گرفتن تمهیدات و الزامات پیشنهاد شده و طراحی خواهد شد.
مطالعات پایه شامل مطالعات هواشناسی محدوده پروژه مانند بارش، دما، تبخیر، رطوبت، باد و روزهای یخبندان، مطالعات هیدرولوژی و رواناب‌های سطحی شامل خصوصیات حوضه آبریز، پتانسیل ماهیانه و سالانه جریان‌های سطحی منطقه، تعیین سیلاب‌های با دوره بازگشت‌های مختلف و بررسی وضعیت آبراهه‌های منتهی به محدوده انباشتگاه و مطالعات زمین‌شناسی شامل بررسی مقاومت و نفوذپذیری سنگ بستر در محل انباشتگاه است.
در بخش طراحی ابتدا روش‌های مختلف تغلیظ رسوبات مورد بررسی قرار گرفته و گزینه بهینه انتخاب خواهد شد. از بین روش‌های موجود انباشت باطله روش بهینه انتخاب خواهد شد. طراحی انباشتگاه شامل تعیین حجم بدنه توده، مشخصات ابعادی و روش اجرای آن است. سپس روش انتقال، تخلیه و انباشت باطله بررسی خواهدشد. شبکه جمع‌آوری و انتقال آب‌های سطحی آلوده و غیرآلوده بالادست انباشتگاه، تاسیسات جانبی و مخزن جمع‌آوری آب‌های آلوده و سیستم انتقال و بازگردانی آب به چرخه فرآوری طراحی خواهد شد. همچنین تدابیر زیست محیطی برای جلوگیری از نشت و آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی در پروژه معدن مس عباس‌آباد در نظر گرفته خواهد شد.

مطالعه پایه و طراحی انباشتگاه (سد) کارخانه فرآوری باطله معدن مس عباس‌آباد

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x