پروژه:

مطالعات مکان‌یابی سایت پتروشیمی هامون و تولید نمک به روش تبخیری از آب دریا در شهرستان سیریک به ظرفیت۸۰۰ هزار تن در سال

 کارفرما:

شرکت پتروشیمی هامون

 مشاور:

شرکت مهندسین مشاور آب و محیط خاورمیانه

 دوره طراحی:

۵ ماه از مهر ۹۷

 خلاصه پروژه:

انتخاب سایت در محلی مناسب برای یک پروژه صنعتی اهمیتی حیاتی دارد. پروژه پتروشیمی با هدف تولید PVC،  سود سوزآور و پلی پروپیلن با ظرفیت خوراک ورودی ۱٫۲ میلیارد مترمکعب از پروژه‌های بزرگ پتروشیمی کشور است که به زمینی با مساحت ۲۰۰ هکتار در مکانی عاری از عوارض ناخواسته، بلایای طبیعی با شکل و شیب مناسب نیاز دارد. این زمین بایستی در فاصله مناسبی از خطوط انتقال گاز، آب، برق، مخابرات و راه‌های دسترسی باشد. نزدیکی به دریا برای تأمین آب خنک‌کننده و دسترسی آسان به بندرهای صادراتی از دیگر موضوعات مهم است در انتخاب سایت بایستی فاصله مجاز از مناطق شهری و روستایی، مناطق حفاظت شده زیست‌محیطی و زیر ساخت‌های مهم صنعتی، کشاورزی، نظامی و … رعایت شود. در این مطالعات با استفاده از نرم‌افزار سامانه اطلاعات جغرافیایی، نقشه‌های توپوگرافی، تصاویر ماهواره‌ای، بانک‌های اطلاعاتی و بازدیدهای میدانی، محدوده‌ای به وسعت ۶۰ x 100 کیلومتر مورد بررسی قرار گرفت و پنج گزینه مختلف شناسایی و با یکدیگر مقایسه شد و نهایتاً یک زمین ۱۷۰ هکتاری در ۵ کیلومتری شهر سیریک برای سایت پتروشیمی هامون مناسب تشخیص داده شد و به تصویب کارفرما قرار گرفت.

مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی پروژه احداث مجتمع پتروشیمی هامون

نتایج:

در محدوده مطالعات منطقه حفاظت شده حرا به طول ۲۸ کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر قرار دارد که در فاصله مناسبی از سایت پروژه قرار دارد. با توجه به بادهای منطقه که در هر دو جهت شمالی-جنوبی و شرقی-غربی وجود دارند کریدور مناسبی برای جابجایی آلودگی‌های هوا فراهم می‌سازد.

شیب ملایم زمین کمتر از ۵% اجازه زهکشی مناسب داده و تراز ارتفاعی ۵۰+ متر آن را در مقابل سیل و توفان‌های دریایی محافظت می‌کند. زمین عاری از پوشش گیاهی است . ظرفیت باربری خاک مناسب است. تراز آب زیرزمینی در عمقی پایین‌تر از ۳۰ متر است و از نظر خطر نسبی به سایت در پهنه با خطر نسبی زیاد زلزله قرار می‌گیرد که بایستی در محاسبات سازه‌ای ساختمان‌ها لحاظ گردد.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x