پروژه: مطالعات امکان‌سنجی تولید کود اوره با پوشش گوگردی به ظرفیت ۹۰٫۰۰۰ تن در سال

کارفرما: شرکت صنایع زرین کود کرمانشاه

مشاور: شرکت مهندسین مشاور آب و محیط خاورمیانه

دوره طراحی: اردیبهشت ۱۳۹۴ تاکنون

خلاصه پروژه:

    کود اوره با پوشش گوگردی (SCU) یک نوع کود آهسته-رهش است که به‌آرامی در طول ۱۰ هفته در آب حل‌شده و با راندمان بسیار بالا در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. استفاده از این کود باعث کاهش ۶۰ درصدی مصرف کود اوره در مزارع، افزایش چشمگیر راندمان محصولات، بهبود کیفی خاک و جلوگیری از آلودگی منابع گردیده و از لحاظ اقتصادی کمک بزرگی به اقتصاد کشاورزی کشور می‌نماید.

در پی درخواست شرکت زرین کود کرمانشاه در خصوص انجام مطالعات امکان‌سنجی تولید کود اوره با پوشش گوگردی در استان کرمانشاه، شرکت آب و محیط خاورمیانه اقدام به بررسی موضوع در قالب مطالعات اقتصادی و مالی این طرح نمود.

تولید کود اوره با پوشش گوگردی به ظرفیت 90.000 تن در سال

نتایج:

    محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد که تنها با سرمایه‌گذاری ۶۵۰ میلیارد ریالی، حتی با در نظر گرفتن سطوح پایین قیمت فروش، ضمن آنکه امکان بازپرداخت اقساط وام طی شش سال به خوبی فراهم می‌گردد، نرخ بازگشت داخلی سرمایه برای سهامداران برابر ۴۹/۳۹ % خواهد بود که بسیار فراتر از نرخ هزینه فرصت ۲۰% مد نظر سهامداران می‌باشد و ارزش خالص فعلی ۴۴ میلیارد ریالی را به دنبال دارد.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا و نزدیکی به مراکز تأمین مواد اولیه، استان‌های حاصل‌خیز کشور و مرزهای غربی برای صادرات، ویژگی‌هایی است که طرح را توجیه‌پذیر و برجسته می‌سازد. ضمن آنکه اشتغال‌زایی در استانی که بالاترین نرخ‌های بیکاری در سال‌های گذشته را داشته‌است؛ هدف دیگری است که دنبال می‌شود.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x