پروژه: مطالعات امکان‌سنجی فاز دوم توسعه تغلیظ مس سرچشمه

کارفرما: شرکت ملی صنایع مس ایران

مشاور: آب و محیط خاورمیانه/ مهندسین مشاور مدیریت طرح معادن

دوره طراحی: فروردین تا خرداد ۱۳۸۵

خلاصه پروژه:

    در پی درخواست شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص مطالعات امکان‌سنجی طرح توسعه ۲۰۰ هزار تنی واحد تغلیظ سرچشمه شرکت مدیریت طرح معادن اقدام به بررسی موضوع در قالب مطالعات اولیه اقتصادی، فنی و مالی این طرح نمود. مطالعات نشان داد که برای طرح توسعه ۲۰۰ هزار تنی واحد تغلیظ سرچشمه، با فرض دوران ساخت و راه‌اندازی ۴ ساله و دوران بهره‌برداری ۱۲ ساله، برآورد سرمایه گذاری مورد نیاز طرح در حدود ۱٫۵۹۶ میلیارد ریال (شامل ٨٣.٢٣ میلیون دلار و ۸۳۹ میلیارد ریال) می‌باشد که در صورت لحاظ کردن بهره وام و سرمایه در گردش این رقم حدود ۱۹۳۸ میلیارد ریال خواهد بود. پس از احداث و بهره‌برداری از این طرح سود خالصی برابر ۱۰۹۴ میلیارد ریال در سال مبنا نصیب شرکت ملی صنایع مس ایران خواهد شد.

مطالعات امکان‌سنجی فاز دوم توسعه تغلیظ مس سرچشمه

نتایج:

    پارامترهای اقتصادی طرح نظیر ارزش خالص فعلی (NPV) و نرخ بازگشت سرمایه این طرح مناسب می‌باشند به طوریکه NPV کل سرمایه¬گذاری این طرح با نرخ تنزیل %۱۹ حدود ۱٫۸۳۶ میلیارد ریال و IRR آن نیز در حدود ۴٢.٨٣ درصد می‌باشد. به عبارت دیگر بازگشت سرمایه نرمال طرح کمتر از ۶ سال، با احتساب دوران اجرا، خواهد بود. درصد تولید در نقطه سربه‌سر سال اول ٢٩.۴٩ و نقطه سر‌به‌سر در سال مبنا برابر ٢١.۴٧ خواهد بود .

شایان ذکر است که افزایش دوران بهره‌برداری از ۱۲ سال به ۱۵ سال باعث افزایش ۶.۵ درصدی در NPV و افزایش ٠.١٨ درصدی در IRR طرح خواهد شد. از طرف دیگر افزایش زمان ساخت طرح به ۵ سال و در نظر گرفتن دوران بهره‌برداری ۱۵ ساله، باعث کاهش ٨.۶٢ درصدی در IRR طرح می‌شود و NPV را ۲۴ درصد کاهش خواهد داد که این موضوع مبین اثر فاحش مدت ساخت در توجیه پذیری طرح می¬باشد با تمهیدات فراهم شده در فاز یک توسعه و اجرای طرح جامع آب، خوشبختانه هیچگونه مشکل زیست‌محیطی برای اجرای طرح وجود نخواهد داشت. با تمهیدات فراهم¬شده در فاز یک توسعه و اجرای طرح جامع آب، خوشبختانه هیچگونه مشکل زیست‌محیطی برای اجرای طرح وجود نخواهد داشت.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x