پروژه:

مطالعات امکان‌سنجی ایجاد واحد اسید خاتون آباد

 کارفرما:

شرکت ملی صنایع مس ایران

 مشاور:

آب و محیط خاورمیانه/ مهندسین مشاور مدیریت طرح معادن

 دوره طراحی:

فروردین تا خرداد ۱۳۸۵

 خلاصه پروژه:

امکان سنجی طرح احداث واحد اسید خاتون‌آباد به ظرفیت ۷۵۰ هزار تن در سال در محل مجتمع مس خاتون آباد شامل مطالعات اولیه اقتصادی، فنی و مالی انجام شد. با توجه به ملاحظات زیست محیطی مرتبط با حذف گازهای آلاینده، ایجاد واحد گوگردزدایی ضروری است. از میان انتخاب‌های موجود، ایجاد واحد تولید اسید سولفوریک بهترین گزینه پیشنهاد شد.

مطالعات امکان‌سنجی ایجاد واحد اسید سونگون

نتایج:

با فرض دوران ساخت و راه اندازی ۵ ساله و بهره برداری ۱۲ ساله، کل سرمایه مورد نیاز طرح احداث واحد اسید خاتون آباد به ظرفیت ۷۵۰ هزار تن در سال در حدود ۱٫۴۱۸ میلیارد ریال (شامل ۵۶.٢ میلیون دلار و ۹۰۷ میلیارد ریال) می باشد که با احتساب سرمایه در گردش و بهره دوره ساخت وام‌ها، این رقم برابر با ۱٫۶۳۱ میلیارد ریال خواهدبود.

پارامترهای اقتصادی طرح نظیر ارزش خالص فعلی (NPV) و نرخ بازگشت سرمایه این طرح مناسب نیستند به‌طوریکه NPV این طرح با نرخ تنزیل ۱۹% منفی بوده (۵۶۷- میلیارد ریال) و IRR آن نیز در حدود ۶.۵% می‌باشد. به عبارت دیگر، بازگشت سرمایه نرمال طرح ۱۲ ساله خواهد بود. میزان بازگشت سرمایه دینامیک این طرح قابل محاسبه نمی باشد، به‌عبارت دیگر این طرح قادر به بازگشت سرمایه اولیه خود نخواهد بود و تنها به دلایل زیست محیطی لازم الاجرا می باشد. درصد نقطه سر‌به‌سر در سال اول و سال مبنا به ترتیب در حدود ۱۱۷ و ۶۱ درصد می باشد. با افزایش دوران بهره‌برداری از ۱۲ سال به ۱۵ سال باعث کاهش ١.۶ درصدی NPV و افزایش حدود ٠.۵ درصدی در IRR طرح خواهدشد. از طرفی دیگر افزایش زمان ساخت و راه اندازی طرح به ۵ سال و در نظر گرفتن دوران بهره برداری ۱۵ ساله، NPV طرح را ۱۴ درصد افزایش می¬دهد و IRR طرح را به ۵.٩۴ درصد تغییر خواهد داد. با توجه به هزینه های سنگین نگهداری ‌اسید سولفوریک و وابستگی کارخانه‌ی تولید مس به فعالیت واحد اسید، باید تدابیر لازم برای فروش به موقع محصولات تولیدی اندیشیده شود. احداث واحد اسید خاتون‌آباد منجر به اشتغال زایی مستقیم حدود ۱۴۰ نفر در منطقه می‌باشد.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x