پروژه:

افزایش ارتفاع سد رسوب‌گیر مجتمع مس سرچشمه

کارفرما:

شرکت ملی صنایع مس ایران

مشاور:

مشارکت Australian Tailings Company / Middle East Water & Environment

دوره طراحی:

از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷

خلاصه پروژه:

سد رسوب‌گیر مجتمع مس سرچشمه سدی خاکی با هسته رسی است و در سال ۱۳۵۸ ساخته شده است. ارتفاع سد برابر ۷۵ متر و عرض تاج آن برابر ۱۰ متر می‌باشد. ظرفیت مخزن سد برابر ۱۲۳ میلیون متر مکعب بوده و در حال حاضر این مخزن از رسوبات باطله مجتمع مس پرشده است. هدف پروژه حاضر افزایش ارتفاع سد به منظور افزایش ظرفیت مخزن آن تا حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب می‌باشد تا بتواند جواب‌گوی کارکرد طرح‌های توسعه معدن طی ۳۰ سال آینده باشد.

افزایش ارتفاع سد رسوب‌گیر مجتمع مس سرچشمه

نتایج:

با توجه به مطالعات و محاسبات هیدرولوژی، ژئوتکنیک، زلزله، سازه و تراوش و با در نظر گرفتن هدف اصلی طرح مبنی بر افزایش حجم مخزن، طرح نهایی مبتنی بر افزایش ارتفاع سد به میزان ۳۰ متر ارائه گردید. از شاخصه‌های مهم تعیین گنجایش مخزن در نظر گرفتن یک شیب نشست منطقی برای مواد باطله (رسوبات) بود که در مطالعات حاضر، این شیب بین ۰٫۵ تا ۱٫۷۵ درصد در نظر گرفته شد.
روش افزایش ارتفاع نیز با توجه به تخلیه مداوم باطله در مخزن در حین اجرا و با توجه به ریسک بالای زلزله در منطقه، روش مطمئن‌ترِ “افزایش ارتفاع از پائین دست”، در نظر گرفته شد. همچنین برای اولین با در کشور از مصالح geomembrane دراجرای این سد استفاده گردید.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x